خانه | اطلاعات کشورها | مکان‌های دیدنی | دروازه براندنبورگ برلین
دروازه براندنبورگ برلین
تور اروپا آلمان

دروازه براندنبورگ برلین

دروازه براندنبورگ برلین

دروازه براندنبورگ در اصل یک دروازه در دیوار شهر برلین و در انتهای کوچه اونتا دین لیدن (Unter den Linden) بود. از زمان سقوط دیوار، دروازه براندنبورگ تبدیل به نمادی از برلین متحد  شده است. دروازه براندنبورگ یکی از دیدنی های برلین آلمان، اکنون به نماد ملي و سمبلي براي وحدت دو آلمان شرقي و غربي سابق تبديل شده است. این دروازه در سال 1788 تا 1791 توسط پادشاه فریدریش ویلهلم دوم ساخته شد، و قریب به 220 سال قدمت دارد. مجسمه‌ گودريگا، ارابه‌ چهار اسب که توسط الهه‌ پيروزي رانده مي شود، بر بالاي دروازه قرار گرفته است. این دروازه به عنوان نمادی از آداب و سنن قدیمی ملت آلمان و بخشی از استحکامات قدیمی شهر بود.بنا در سال 1730 ساخته شد و یک مجموعه کاملا غنی از تمدن ملت آلمان را در خود داشت.دروازه توسط کارل گوتان لنخاس به دستور فردریک ویلیام دوم طراحی شد.دروازه دارای دوازده ستون سبک به سبک معماری قدیم یونان باستان و شش ستون روبروی هم در زیر بنا ساخته شد.

در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی در خصوص سفر به کشور آلمان، ویزای آلمان ، تور آلمان و تور اروپا با ما تماس بگیرید.

 

آژانس مسافرتی سپید گشت ۸۸۸۰۸۱۱۸

 

دروازه براندنبورگ برلین

دروازه براندنبورگ برلین

اين دروازه مانند نگهباني در کنار ميدان پاريزر قرار گرفته است. این دروازه‌ بر خلاف سابق، اکنون ديگر براي هميشه بر روي گردشگران باز است و در حال حاضر يکي از شناخته شده ترين نشانه های آلمان است. دروازه براندنبورگ یکی از بهترین دیدنیهای آلمان و جاذبه های گردشگری برلین به شمار می رود. در بالای دروازه بنایی از ویکتوریا الهه پیروزی سوار بر ارابه ی که چهار اسب آنرا پیش می برد وجود داشت این طراحی بر طبق دروازه Propylaea که دروازه ورود آکروپولیس در آتن بود در برلین ساخته شد.طراحی دروازه براندنبورگ اساس بدون تغییر از زمان تکمیل خودش باقی ماند و در دوره های متلف تاریخ آلمان نقش و نماد متفاوتی در سیاست این کشور ایفا کرد.پس از شکست پروس در برابر قوای فرانسه و ورود ناپلئون به برلین دستور داد تا این ارابه و الهه را به دروازه پاریس منتقل کنند ولی پس از اشغال پاریس این ارابه دوباره به جای اصلی خود برگشت و یک صیب آهنین هم به عنوان قدرت پروس در سال 1793 به آن افزوده شد.ولی در آن زمان فقط خانواده سلطنتی اجازه عبور از این دروازه را داشتند و همچنین گاهی اوقات هم سفیران کشورهای مختلف را از زیر این دروازه عبور می دادند.

دروازه براندنبورگ برلین

دروازه براندنبورگ برلین

مشخصات فیزیکی دروازه براندنبورگ

ارتفاع: 26 متر
عرض: 11 متر
سبک: اوائل نیو کلاسیک
مصالح: سنگ های طبیعی
این دروازه 5 کنگره یا ورودی دارد که ارتفاع هریک از آنان 15 متر است.

وقتی نازیها به قدرت رسیدند از این دروازه به عنوان یک نماد قدرت حزب نازی استفاده کردند.پس از جنگ جهانی دوم که دروازه آسیب هایی دید و در روی ستون هایش نشانه های از جای تیر و توپ وجود داشت و دو دولت برلین شرقی و غربی پس از یک تلاش مشترک دوباره آنرا بازسازی کردند تا دوباره به زیبایی گذشته خودش برگردد.همچنین در 21 دسامبر سال2000 هزینه ای حدود شش میلیون یورو برای مرمت و زیبا سازی دوباره آن اختصاص داده شد.هم اکنون دروازه براندنبورگ فقط برای عبور عابران پیاده سنگفرش شده است و ماشینی نمی تواند از زیر آن عبور کند.

دروازه براندنبورگ برلین

دروازه براندنبورگ برلین

دروازه در دوران جنگ سرد

در زمان جنگ سرد یک آلمان به دو قسمت شرقی و غربی تبدیل شده بود این دیوار هم یک مرز میان آلمان غربی و شرقی بود.پس از به قدرت رسیدن ویلی برانت شهردار برلین غربی مردم در محل دروازه تجمع کردند و خواستار پیوند دوباره مردم آلمان با هم بودند.پس از این تجمع نیروهای شرقی از ترس برخواستن مردم راه های منتهی رسیدن به دروازه را بستند تا کسی نتواند به دروازه نزدیک شود.اما هنگامی که در سال 1989 انقلاب رخ داد و دوباره دو آلمان متحد شدند هزاران نفر زیر دروازه به شادی پرداختند و دروازه دوباره نمادی از آزادی و وحدت شهر برلین شد.همچنین این دروازه مکان دیدار هلموت کوهل صدراعظم آلمان غربی و هانس موردو نخست وزیر آلمان شرقی پس از اتحاد آلمان بود.پس از این واقعه هم دروازه به عنوان محل اصلی جشن سالگرد اتحاد دوباره آلمان و فروریختن دیوار برلین در شب 9نوامبر انتخاب شد و در همین از سال مدم در زیر این دروازه به شادی می پردازند.

دروازه براندنبورگ برلین

دروازه براندنبورگ برلین

به هر حال این مکان یکی از محورهای جذب توریست و ایجاد اشتغال برای برخی و باعث رونق کسب و کار فروشگاه های اطراف گردیده است.
برای گردشگرانی که قبل از بیست سال گذشته  برای دیدن دروازه، به برلین غربی سفری داشتند و اکنون آزادانه از دروازه عبور کرده و شرق و غرب برلین را سیاحت می کنند خاطران دوران جوانیشان تجدید می شود.

دروازه براندنبورگ برلین

دروازه براندنبورگ برلین

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی در خصوص سفر به کشور آلمان، ویزای آلمان ، تور آلمان و تور اروپا با ما تماس بگیرید. آژانس مسافرتی سپید گشت ۸۸۸۰۸۱۱۸

 

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشودبخش های ضروری معلوم گشته است *

*