خانه | اطلاعات کشورها | درباره کشورها | درباره لهستان بیشتر بدانید – تاریخچه، فرهنگ و زبان لهستان
درباره لهستان بیشتر بدانید – تاریخچه، فرهنگ و زبان لهستان
تاریخچه لهستان

درباره لهستان بیشتر بدانید – تاریخچه، فرهنگ و زبان لهستان

درباره لهستان و تاریخچه لهستان

در قرون وسطی لهستان یکی از کشورهای بزرگ در اروپا بود. در قرن هجدهم لهستان به چیزی کمتر از یک دولت بافر بین سه امپراطوری اتریش، پروس و روسیه کاهش یافت. لهستان بعد از پایان جنگ جهانی اول در سال 1918 به استقلال رسید. در سال 1926 یک رژیم نظامی این کشور را اداره می کردتا زمانی که باردیگر این کشور توسط همسایه های قدرتمندش آلمان و اتحاد جماهیر شوروی تجزیه شد. تعهدات بریتانیا برای دفاع از حاکمیت لهستان زمانی که آلمان در سال 1939 به این کشور حمله کرد، نادیده گرفته شد. در سال 1941 آلمان ارتش روسیه را از لهستان بیرون کرد و خود 4 سال بعد از این کشور خارج شد. در پایان جنگ جهانی دوم کارگران لهستان تحت حمایت دولت ائتلافی شوروی که توسط ولادیسلاو گومولکا تشکیل شده بود، بودند تا سال 1948 که او اخراج شد حزب کارگران لهستانی با حزب سوسیالیست لهستانی ها با هم ادغام شدند.

درباره لهستان

درباره لهستان

در سال 1956 در میان ناآرامی ها گومولکا باز به قدرت رسید. بعداز اختلالات در پورت صنعتی گومولکا در سال 1970 توسط ادوارد گییرگ به عنوان دبیر اول حزب جایگزین شد. مخالفان رژیم توسط کلیسای کاتولیک هدایت می شدند که یک نیروی سیاسی عمده در لهستان بودکه کمونیست ها به هیچ وجه قادر به مواجه شدن با آن نبودند. این یک عامل حیاتی در رشد سریع همبستگی دراوایل 1970 و اواخر 1980 بود. در سال 1981 با حمایت مسکو فرمانده سابق ارتش، ژنرال Wojciech Jaruzelski حکومت نظامی اعلام کرد. همبستگی ممنوع اعلام شد و چهره های ارشد آن بازداشت شدند. در سال 1995 کمپین ریاست جمهوری، والسا را دربرابر کمونیست سابق الکساندر کواشنیوسکی که مذاکره کننده ی دولت با حزب همبستگی و طرفدار حزب دموکرات چپ بود، به مبارزه طلبید. برخلاف بیشتر پیش بینی ها Kwaśniewski دربرابر والسا به پیروزی رسید. در سال 2001 SLD دوباره کنترل پارلمان را از حزب ائتلاف راست به دست گرفت. انتخابات سال 2001 باعث رشد یک حزب شوم ائتلافی راست شد. در انتخابات سال 2005 حزب محافظه کار و لیبرال به قدرت رسیدند و یک ماه بعد  Lech Kaczyński که عضو PIS بود به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. بعد از مرگ رئیس جمهور در یک حادثه ی هوایی انتخابات ریاست جمهوری زودتراز موعد در جولای 2010 برگزار شد.برنده ی این انتخابات Bronisław Komorowski بود. لهستان در جولای 1997 به NATO و در مه 2004 به اتحادیه اروپا پیوست.

درباره لهستان

درباره لهستان

فرهنگ و مذهب مردم لهستان

مذهب بیش از 95% از لهستانی ها کاتولیک هستند. اقلیت هایی هم ارتودوکس و یهودی در این کشور زندگی می کنند. کنوانسیون های اجتماعی لهستانی ها مردمانی خونگرم و میهان دوست هستند و به گرمی از گردشگران استقبال می کنند. تفاوت های گسترده ای بین زندگی شهری و روستایی در این کشور وجود دارد. دهقانی یکی از مشاغل مورد احترام در این کشور است. کلیسای کاتولیک روم نقش مهمی در زندگی مردم این کشور دارد و جوک و طنز در مورد دین اصلا پذیرفته شده نیست. وقتی دو نفر برای اولین بار با هم آشنا می شوند معمولا با هم دست می دهند. لهستانی ها هنگامی که برای میهمانی به خانه ی کسی می روند معمولا با خود گل می برند و بر این باورند که تعداد گل ها باید فرد باشد. سیگار کشیدن در مراکز عمومی از قبیل رستوران ها و ایستگاه مترو ممنوع است.

درباره لهستان

درباره لهستان

زبان مردم لهستان

لهستانی زبان رسمی در این کشور است اما در جنوب غربی این کشور اقلیتی آلمانی زبان زندگی می کنند. انگلیسی، روسی و فرانسوی هم از زبان هایی است که در این کشور صحبت می شود.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی در خصوص سفر به کشور لهستان ، اروپا و تور اروپا  با ما تماس بگیرید.

 

شماره تماس سپید گشت 02188808118

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشودبخش های ضروری معلوم گشته است *

*