خانه | اطلاعات کشورها | درباره کشورها | درباره یونان بیشتر بدانید – تاریخچه، فرهنگ و زبان یونان
درباره یونان بیشتر بدانید – تاریخچه، فرهنگ و زبان یونان
تاریخ و فرهنگ یونان

درباره یونان بیشتر بدانید – تاریخچه، فرهنگ و زبان یونان

تاریخچه یونان

یونان به عنوان زادگاه تمدن در اروپا شناخته می شود. 700 سال قبل از میلاد شهر های بزرگ آتن، اسپارتا و Corinth به وجود آمدند و زمانی که امپراطوری پارسی تهدیدی برای آن ها بود این شهرها متحد شدند. در قرن پنجم قبل از میلاد آتن پایتخت فرهنگی و هنری درمدیترانه بود. آثار با شکوه معماری و مجسمه سازی و ادبیات و درام از هنرهای این شهر بود. 2500 سال بعد هنوز می توانید شاهد Parthenon باشکوه در مرکز این شهر باشید.

تاریخ و فرهنگ یونان

تاریخ و فرهنگ یونان

مجسمه ی مرمری کلاسیک در موزه ی ملی باستان شناسی به نمایش گذاشته شده است. تراژدی های باستانی هم که توسط Euripides نوشته شده در فستیوال های تابستانی آتن به نمایش در می آیند. امپراطوری آتن در درگیری با رقیب مخربش اسپارتا از بین رفت. پس از آن ملت ان با زور توسط اسکندر کبیر متحد شدند. بعد از شکست قدرت نظامی ایران درجنگ های بزرگ این امپراطوری تا یونان گسترش یافت. بعداز مرگ اسکندر کبیر در سال 232 قبل از میلاد این امپراطوری نابود شد و سقوط هژمونی یونانی زمانی کامل شد که کشور تحت سلطه ی رومی ها درآمد. تحت امپراطوری کنستانتین روم، پایتخت جدید این امپراطوری قسطنطنیه انتخاب شد و یونان تحت سلطه ی امپراطوری شرق درآمد. رومی های شرقی قادر به دفاع از کل امپراطوری خود در برابر اشغالگران نبودند و در نهایت بیزانس در سال 1453 تحت سلطه ترک ها درآمد. و برای 350 سال یونان بخشی از امپراطوری عثمانی شد.

تاریخ و فرهنگ یونان

تاریخ و فرهنگ یونان

این دوره، دوره ای در تاریخ یونان است که بسیاری از یونانی ها از آن نفرت دارند. آثاری از نفوذ ترکیه را می تواند در فرهنگ یونان و در زبان و غذای آن ها مشاهده کرد. کلیسای ارتودوکس تلاش های بسیاری برای به لرزه دراوردن یوغ عثمانی انجام داد. در سال 1821 بعد از جنگ استقلال یک دولت آزاد سروع به کار کرد. قدرت های بزرگ ( فرانسه، بریتانیا و روسیه ) پادشاه منفورOtto را بر تخت نشاندند و امپراطوری یونان ایجاد شد که یک خانواده ی سلطنتی وارداتی ( عمدتا دانمارکی ) بران حکومت می کرد. بعد از جنگ جهانی دوم در یونان جنگ داخلی بین کمونیست ها و سلطنت طلبان دریونان گرفت. هرچند یونان گاهی با برخی از شرکای خود در تضاد بوده اما سیاست های خارجی اتحادیه اروپا در قلب یونان جای داشته است.

فرهنگ و مذهب مردم یونان

98% از یونانی ها ارتودوکس هستند. اقلیت هایی هم مسلمان، کاتولیک و یهودی دراین کشور زندگی میکنند.
کنوانسیون های اجتماعی، آداب و رسوم و سنت ها در جای جای این کشور متفاوت است اما به طور کلی کلیسای ارتودوکس تاثیر بسیاری بر زندگی یونانیان داشته است. معمولا سیگار کشیدن در مراکز عمومی ممنوع است.

تاریخ و فرهنگ یونان

تاریخ و فرهنگ یونان

زبان یونان

یونانی زبان رسمی این کشور است اما کسانیکه با گردشگران در ارتباط هستند، می توانند به زبان های فرانسوی، انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی صحبت کنند.

کلمات پرکاربرد یونانی:
بسته: Klisto
آیا میتوانید انگلیسی صحبت کنید؟: milate anglika?
پزشک: Iatros
ورود: Issodos
خداحافظ: Andio sas
چطوری؟: Ti kanis?
خوبم: Imeh arostos
قیمت این چنده؟: Poso Kani?
فردا: Avrio
بله: Neh

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی در خصوص سفر به یونان ، تور یونان و تور اروپا با ما تماس بگیرید.

 

شماره تماس سپید گشت 02188808118

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشودبخش های ضروری معلوم گشته است *

*